A może by tak… rzucić wszystko i przyjechać do Gliwic kilka dni przed WordCampem? Bo jeśli do tej pory Śląsk jawi Ci się jako miejsce przepełnione kopalniami, hutami, dymiącymi kominami i ciężkim przemysłem, to czas najwyższy skojarzenia te zweryfikować. Zwłaszcza, że Gliwice jednak delikatnie od tego wizerunku odstają…
Poznaj 5 miejsc, które w Gliwicach naprawdę warto odwiedzić.
1. Gliwicka Palmiarnia
To najbardziej znana atrakcja Gliwic. To imponujący obiekt o powierzchni ponad 2000 metrów kwadratowych, usytuowany w pięknej okolicy, w Parku Chopina, nad brzegiem rzeki Kłodnica. Na terenie Palmiarni znajduje się pięć dużych pawilonów, w których prezentowane są różnorodne rośliny z całego świata – zarówno te użytkowe, jak i egzotyczne, sukulenty, ponad stuletnie palmy feniks kanaryjski oraz liczne akwaria. W pawilonie z akwariami można podziwiać flory i fauny rzek Polski i Azji, dorzecza Amazonki, a także Jeziora Tanganika w Afryce. Palmiarnia oferuje też specjalne miejsca, gdzie można dotknąć roślin, różne terraria, oczka wodne oraz miejsca do odpoczynku na ławkach.
2. Radiostacja
Radiostacja Gliwicka to kolejna ciekawa atrakcja miasta, która z pewnością zainteresuje szczególnie miłośników historii i techniki. Radiostacja ta powstała w 1935 roku i była jednym z najpotężniejszych nadajników radiowych w Europie.
Mierzy 111 m, co daje jej status najwyższej istniejącej, zbudowanej w całości z drewna konstrukcji w Europie oraz najwyższej drewnianej wieży nadawczej na świecie.
Ciekawostką historyczną jest fakt, że to właśnie tu 31 sierpnia 1939 roku przeprowadzona została słynna „prowokacja gliwicka”.
Dziś w budynkach radiostacji mieści się muzeum, które prezentuje historię radiokomunikacji oraz dawne urządzenia radiowe.
3. Rynek
Gliwicki Rynek to serce miasta, miejsce spotkań, spacerów i relaksu. Znajdujący się w samym centrum, na Starym Mieście, jest jednym z najważniejszych miejsc w Gliwicach. Tu można zobaczyć wiele zabytkowych kamienic i budynków, w tym piękny barokowy ratusz z XVIII wieku, który stanowi jeden z najważniejszych symboli miasta. Wokół Rynku znajdują się również liczne kawiarnie, restauracje i sklepy. W cieplejsze dni Rynek zamienia się w tętniący życiem ogród, gdzie można odpocząć na trawie, napić się kawy lub zjeść coś pysznego z jednej z okolicznych kawiarenek, czy restauracji.
4. Parkowo…
Park Kultury i Wypoczynku to największy z gliwickich parków. Liczący około 200 ha las miejski wzbogacany jest o różne atrakcje. Do najważniejszych należą: tężnia solankowa, Zameczek Leśny i sztuczny tor kolarski. Warto jednak wybrać się przynajmniej na chwilę w nim pospacerować, by przystanąć na chwilę pośród rozmaitych gatunków fauny i flory.
5. Gliwicka Marina
Port powstał w latach 30-tych XX wieku, a dziś jest jednym z najnowocześniejszych portów śródlądowych w Polsce. Znajduje się w nim między innymi najdłuższy suchy dok w kraju, pozwalający na załadunek i rozładunek dużych jednostek pływających. W porcie znajduje się również rozbudowana infrastruktura, w tym terminale przeładunkowe, place składowe oraz magazyny, które pozwalają na transport różnego rodzaju towarów, w tym węgla, rud, materiałów budowlanych oraz kontenerów.
W porcie można wypożyczyć łódź motorową i odbyć rejs po Kanale Gliwickim oraz górnej Odrze.
Kuchnia śląska
Śląska kuchnia to jedna z najbardziej charakterystycznych kuchni regionalnych w Polsce. Charakteryzuje się ona dużą ilością mięsa, ziemniaków oraz tradycyjnych pieczyw, takich jak kluski śląskie czy chałka. Potrawy śląskie są często tłuste i obfite, ale jednocześnie bardzo smaczne i sycące.
Jedną z najbardziej znanych potraw śląskich jest rolada mięsna z farszem z boczku, cebuli, kromki chleba i przypraw, podawana zwykle z kluskami i modrą kapustą.
Kuchnia śląska to też placki po hajducku (ziemniaczane placki nadziewane mięsem), czy karminadle (kotlety z mięsa mielonego, tradycyjne podawane z ziemniakami i burakami).
Na deser warto skosztować kołocza śląskiego czyli słodkiego ciasta z nadzieniem jabłkowym, makowym lub serowym.