WordCamp Gliwice
13-14 kwietnia 2024

Porady i oczekiwania dla prelegentów

Jesteśmy wdzięczni za Twoje zainteresowanie pomocą w zorganizowaniu WordCamp Gliwice 2024!

Chociaż bardzo cenimy to, co prelegenci wnoszą do konferencji, nie możemy pokryć kosztów podróży, zakwaterowania ani wynagrodzić (finansowo) prelegentów za ich czas, ale:

  1. Jako prelegent otrzymasz darmowy bilet na konferencję.
  2. Każdy zatwierdzony przez nas prelegent otrzyma specjalny wpis na blogu oraz w mediach społecznościowych o swoim nadchodzącym wystąpieniu.
  3. Każdy prelegent otrzyma najpotrzebniejsze wsparcie, zarówno podczas prelekcji, jak i przed – zapoznamy się z Twoją prezentacją i podpowiemy, jak lepiej ją przygotować pod kątem wystąpienia na WordCampie.
  4. Rola prelegenta to świetna okazja do pokazania swoich umiejętności i sprawdzenia się przed szerszą publicznością.
  5. Każdy prelegent otrzyma specjalną odznakę na wordpress.org.

Mamy kilka wskazówek i oczekiwań dla prelegentów, którymi chcielibyśmy się z Tobą podzielić, aby pomóc Ci w przygotowaniu Twojego zgłoszenia.

Wskazówki i oczekiwania (regulamin)

  1. Zgłoś temat, który Cię pasjonuje! Nie musisz być ekspertem, ale mamy nadzieję, że masz ciekawą historię do opowiedzenia i umiejętności, którymi możesz się podzielić.
  2. Sprawdź pisownię i gramatykę w swoim zgłoszeniu, szczególnie nazwy marek, takich jak WordPress, WordCamp itp.
  3. Przygotuj tytuł i opis prelekcji gotowy do publikacji w agendzie. Twoje zgłoszenie zostanie opublikowane w agendzie dokładnie w takiej formie, w jakiej je prześlesz.
  4. Twoje szanse wzrosną, jeśli zgłosisz więcej niż jedną propozycję – czasami dostajemy wiele zgłoszeń na jeden temat, więc jeśli zgłosisz różne prelekcje, łatwiej będzie Cię uwzględnić. Jednak nie zgłaszaj więcej niż dwóch prelekcji oraz dwóch warsztatów/paneli. Weźmiemy pod uwagę tylko ostatnie wysłane przez Ciebie zgłoszenia. Każdy temat zgłoś osobno.
  5. Unikaj tematów lub skojarzeń religijnych i politycznych.
  6. Pamiętaj, prezentacja nie może zawierać tylko treści komercyjnych promujących własne produkty/usługi (w tym wtyczki). Zaakceptujemy jednak case study na temat konkretnego produktu/usługi lub wtyczki.
  7. Wszystkie prezentacje będą wyświetlanie na laptopie konferencyjnym (brak możliwości podpięcia swojego sprzętu), wymagany format prezentacji to PDF.
  8. W swojej prezentaci musisz dodać na samym początku dodatkowy slajd – stronę tytułową, którą dla Ciebie przygotujemy.
  9. Pytania publiczności mogą pojawić się dopiero na sam koniec ścieżki tematycznej, dlatego prosimy o niezamieszczanie w prezentacji slajdu dotyczącego pytań. Sesje Q&A będą się odbywały na koniec slotu tematycznego (tuż przed przerwą).
  10. Draft prezentacji musi zostać przesłany do nas najpóźniej do dnia 24. marca, ostateczna wersja do 4. kwietnia, ale mile widziane jest przesłanie jej wcześniej, abyśmy mogli ją zweryfikować i pomóc przy ewentualnych problemach i wątpliwościach.

Dobre praktyki przygotowania prezentacji

  1. Dobra prezentacja to taka, która przykuje oko widowni. Staraj się używać ciekawych ilustracji, adekwatnych screenów. Możesz używać grafik stworzonych przez AI.
  2. Unikaj slajdów wypchanych tekstem! Nie robią dobrego wrażenia wystąpienia, podczas których prelegent mówi dokładnie to, co jest napisane na slajdzie.
  3. Unikaj live codingu – z doświadczenia wiemy, że podczas takich wystąpień jest więcej problemów niż korzyści. Jeżeli musisz osądzić pewien proces tworzenia kodu – nagraj wcześniej filmik i zamieść go na slajdzie – pamiętaj, aby nie był zbyt długi. Możesz również pomyśleć o przeprowadzeniu warsztatu zamiast prelekcji.
  4. Unikaj załączania filmów lub innych multimediów z zewnątrz. Filmy i media osadzaj lokalnie w prezentacji (jako załącznik).
  5. Koniecznie przećwicz swoje wystąpienie wcześniej, pamiętaj, że musisz zmieścić się w czasie 18 minut i ten czas będzie bardzo czujnie monitorowany ze względu na zaplanowany program.
  6. Pamiętaj o spójności i nie odbieganiu od tematyki prezentacji. Warto stosować metodę „od ogółu do szczegółu”.
  7. Postaraj się unikać zbyt dużej ilości memów lub śmiesznych treści, aby nikogo nie urazić. Zapoznaj się koniecznie z Zasadami Postępowania.